Jak fungují americké hypotéky

I přes ekonomické změny, které nastaly v průběhu několika minulých let, patří hypotéky stále k nejčastějším způsobům financování bydlení. Jediné, co se změnilo, je preferovaný typ hypoték. Otázkou však je, zda je to dobře, či nikoliv.

V současnosti se na výsluní dostávají takzvané americké hypotéky fahd.cz, nazývané podle místa svého vzniku. Tím jsou Spojené státy Americké, ze kterých se dostala až k nám. Jistě, proces to byl dlouhý a pomalý, avšak události posledních let rozhodně pomohly k jejímu rozmachu.

růst úroků

Její asi největší výhodou je široká dostupnost. Jednoduše řečeno, dosáhne na ni zdaleka nejvíce žadatelů. Je to proto, že některé její odnože nepožadují doklad o příjmu, ani si onoho člověka neprověřují v registru dlužníků. Ve zkratce, příliš neověřují jeho platební schopnost. To je mimo jiné také jeden z důvodů, proč ji poskytují jen nebankovní společnosti. https://business.center.cz/business/pravo/formypodn/komanditni-spolecnost/

Ovšem to neznamená, že by dlužník nemusel splácet. Tím hlavním, čím se liší od těch, na které jsme byli doposud zvyklí, je totiž fakt, že předmětná nemovitost se stává majetkem poskytovatele, a zůstane jím až do té doby, než dlužník zaplatí veškeré své pohledávky, včetně úroků či případných poplatků. A když uvážíme, na jak dlouho se hypotéky berou, je hned jasné, jaké riziko se tu skrývá.

podpis hypoteční smlouvy

Pokud totiž člověk nebude splácet, může být jednoduše z onoho domu či bytu vystěhován, a tento pak prodán v aukci, přičemž výtěžek bude použit na uhrazení dluhu. Tak si poskytovatel zajistí, že o své peníze v žádném případě nepřijde.

Je tedy dobré zvážit, zda je pro nás právě toto řešení to pravé, zvláště když zvážíme reformu hypoték, která je momentálně ve sněmovně a která by umožnila prodloužit dobu splácení až na 50 let. Jistě, značně by to snížilo měsíční splátky, avšak tím v podstatě zadlužíme i naše potomky, a je otázkou, jestli ti o něco takového budou stát.

I proto ani v tomto případě není opatrnosti nazbyt, a je dobré zvážit všechny okolnosti, které mohou nastat, než se k něčemu upíšeme. Pak nás alespoň nic nepřekvapí.

Author: