Jak vybrat správnou autožárovku a nešlápnout vedle


Vybrat tu správnou autožárovku není vždycky úplnÄ› snadné. V automobilu je totiž více druhů žárovek, a pokud se vám jejich výmÄ›na nÄ›jakou dobu vyhýbala, můžete mít problém se správným výbÄ›rem. V tÄ›ch modernÄ›jších typech aut může být klidnÄ› až na tÅ™i stovky zdrojů svÄ›tla. První po Äem sáhnete, když bude zapotÅ™ebí nÄ›kterou z žárovek vymÄ›nit, by mÄ›l být urÄitÄ› manuál k danému automobilu.výmÄ›na autožárovek není úplnÄ› jednoduchá

Správná patice

V manuálu vozidla najdete všechny potřebné informace a s takovým návodem se nemůžete splést. Pokud jej nemáte, také se nic neděje. Údaje o typu žárovky jsou vždy napsané i na samotné žárovce, ještě než se vydáte pro nový zdroj světla, vyšroubujte starou žárovku a jednoduše se podívejte. Patice mohou mít typ H7 nebo H4.
H7 oznaÄuje jednovláknové žárovky, které jsou urÄené primárnÄ› pro modernÄ›jší svÄ›tlomety, které mají oddÄ›lené dálkové a potkávací svÄ›tla. H4 oznaÄuje dvouvláknové žárovky urÄené jednodušší typy svÄ›tel. U automobilů se dále setkáváme se tÅ™emi druhy osvÄ›tlení, halogenové osvÄ›tlení, xenonové osvÄ›tlení nebo moderní a stále oblíbenÄ›jší LED osvÄ›tlení, jako je například druh žárovek w5w.
V ÄŒeské republice patří do základní povinné výbavy vozidla také náhradní žárovky i s pojistkami. Alespoň jednu náhradní žárovku od každého vnÄ›jšího osvÄ›tlení i s pojistkou by tak u sebe mÄ›l vždy vozit každý Å™idiÄ. Tohle je také dobré si zkontrolovat a pÅ™ipravit se na to.moderní svÄ›tlomety jsou o nÄ›co komplikovanÄ›jší

Na co si dát pozor

PÅ™i výmÄ›nÄ› autožárovek je velmi důležité dát si pozor na to, aby jednotlivé druhy nebyly mezi sebou zamÄ›nÄ›ny. RozhodnÄ› se nedoporuÄuje zaměňovat halogenovou žárovku za tu xenonovou anebo opaÄnÄ›. Nedopadlo by to zrovna nejlépe. PÅ™i manipulaci s výbojkami u xenonových svÄ›tlometů je zapotÅ™ebí dbát vyšších bezpeÄnostních opatÅ™ení, je tedy vždy lepší nechat takovou výmÄ›nu na odborníkovi.
Výměnu autožárovek vám může usnadnit i pořízení celé sady žárovek. V takových sadách najdete všechny potřebné druhy žárovek, dají se však pořídit i samostatně.

Author: